پوکی استخوان

پوکی استخوان، بیماری شایعی است که باعث ضعیف شدن استخوان ها می شود و خطر شکستگی استخوان را افزایش می دهد، هنگامی که شما دچار پوکی استخوان هستید با ضربه های معمولی ممکن است استخوان شما بشکند.

پوکی استخوان هنگامی رخ می دهد که تولید استخوان های جدید با مرگ استخوان های قدیمی برابر نمی باشد و در افراد سفید پوست و زنان خطر ابتلا به این بیماری بیشتر می باشد.


علائم پوکی استخوان


پوکی استخوان در مراحل اولیه علائم خاصی ندارد و علائم آن بعد از اینکه بیماری پیشرفت کرد خود را نشان می دهند و برخی از آن علائم عبارتند از:


1- کوتاه شدن قد در گذر زمان
2- مشکل در ایستادن
3- آسان شکستگی استخوان با ضربه های کم شدت
4- مشکل در راست نشستن


پوکی استخوان خود دردناک نبوده ولی شکستگی استخوان در اثر پوکی استخوان بسیار دردناک می باشد و معمول ترین شکستگی استخوان در این بیماری، شکستن استخوان های ستون فقرات می باشد. عواملی از جمله سن، انتخاب شیوه زندگی و شرایط درمان های پزشکی می توانند احتمال ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهند.


درمان پوکی استخوان


1- بعضی از انواع پوکی استخوان با رژیم غذایی و تغییر در سبک زندگی قابل مدیریت می باشد
2- ورزش هایی که باعث تقویت ماهیچه ها می باشند
3- اجتناب از مصرف الکل
4- تزریق داروهایی برای خانم ها که خطر شکستگی را کاهش می دهند
5- ترک سیگار
6- مکمل های حاوی ویتامین Dو کلسیم


یکی از گزینه های کنترل پوکی استخوان ماساژ درمانی است که مناطق آسیب دیده را با روغن نارگیل و روغن زیتون گرم چند بار در روز ماساژ دهید.


نتیجه گیری


با خوردن جگر، تخم مرغ و ماهی ها که منبع ویتامین D هستند می توانید از پوکی استخوان پیشگیری کنید و اگر قادر به انجام ورزش نیستید حداقل سه بار در هفته پیاده روی کنید زیرا، پیاده روی بهترین جایگزین برای انواع ورزش ها جهت جلوگیری از پوکی استخوان است.