بیماری سنگ کلیه

بیماری سنگ کلیه، جسمی سخت است که از کانی های داخل ادرار تشکیل می شود و اکثر سنگ ها به علت ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی شکل می گیرند. سنگ کلیه یکی از رایج ترین اختلالات دستگاه ادراری است

که از هر 10 نفر 1نفر این مشکل را در زندگی اش تجربه می کند و تحمل آن بسیار سخت و دردناک است. سنگ کلیه درد زیادی را به همراه دارد و می تواند خانه نشین تان کند و انجام کارهای روزمره را برایتان سخت کند.

علائم سنگ کلیه

1- نیاز فوری به دفع ادرار: تکرار ادرار و رفتن به دستشویی بیش از حد معمول از علائم دیگری است که نشان می دهد سنگ به طرف پایین دستگاه ادراری شما حرکت کرده است و ممکن است مجبور شوید به سمت دستشویی بدوید و در طول روز دائما به دستشویی بروید.

2- تب و لرز: این علل می تواند یک عارضه ی جدی برای سنگ کلیه باشد و می تواند نشان دهنده ی مشکلات جدی دیگری در کنار سنگ کلیه باشد.

3- درد در پشت شکم یا پهلو: یکی از شدیدترین انواع دردها است که برخی از افراد که سنگ کلیه را تجربه کرده اند ای درد را با فرو رفتن چاقو در بدن مقایسه می کنند و این درد آنقدر شدید است که هر ساله باعث می شود بیشتر از یک میلیون از افراد به اورژانس مراجعه کنند.

4- درد یا سوزش در هنگام دفع ادرار: این درد می تواند سوزان باشد و اگر از سنگ کلیه اطلاع نداشته باشید ممکن است این وضعیت را با عفونت دستگاه ادراری اشتباه بگیرید.

5- ادراری کدر یا بدبو: می تواند نشانه ی عفونت در کلیه ها یا بخش دیگری از دستگاه ادراری شما باشد و کدر بودن نشانه ی وجود گلبول های سفید در ادرار است و بوی بد می تواند از باکتری هایی که باعث عفونت های دستگاه ادراری می شوند باشد.

درمان سنگ کلیه

1- آزمایش ادرار: بیانگر دفع بیش از حد مواد معدنی تشکیل دهنده سنگ یا وجود بسیار کم سنگ ها می باشد.

2- آزمایش خون: ممکن است بیانگر وجود بیش از حد کلسیم یا اوریک اسید در خون باشند.

3- سونوگرافی: در این قسمت آزمایش های تصویر برداری می توانند سنگ های کلیوی در مجاری ادراری را نشان دهند.

نتیجه گیری

برای دفع سنگ های کوچک در کلیه نوشیدن دو تا سه لیتر آب می تواند به شستشوی سیستم ادراری کمک کند و فرد باید جهت دفع ادراری نزدیک به شفاف میزان زیادی آب مصرف کند.