با نگاهی کلی به دنیای بی حدومرز دیجیتال به این نتیجه می‌رسیم که ویدیو از موثرترین بسترها برای تولید محتوا می‌باشد. سیسکو یکی از بنیان‌گذاران اینستاگرام می‌گوید تا سال 2020 حدود 80 درصد از ترافیک اینترنتی را فیلم‌ها و ویدیوها در بر خواهند گرفت پس این رشد چشمگیر نشان از انفجاری بزرگ دارد که هر کسب و کاری را مجاب می‌کند تا در بازاریابی ویدیویی گامی اساسی بردارد. یکی از موفق‌ترین مثال‌ها در این زمینه IGTV اینستاگرام است، ژوئن 2018 از این قابلیت ویژه رونمایی شد و حدود 400 میلیون کاربر آن را بارگیری کردند.

IGTV اینستاگرام چیست؟

 Instagram televisionیا به اختصار IGTV قابلیتی است که در ژوئن سال 2018 به اپلیکیشن اینستاگرام اضافه شد البته IGTV دارای یک اپلیکیشن مجزا هم می‌باشد. در دو صورت اپلیکیشن اندورید و ای او اس (IOS) قابل دانلود است

 

ویژگی‌های  IGTV استاندار  در اینستاگرام

 • فرمت ویدیو برای انتشار در IGTV باید MP4 باشد.
 • ویدیوها باید عمودی با نسبت ابعاد 9:16 و همچنین فرکانس  FPS30  (فریم در ثانیه) و حداقل رزولوشن 720 پیکسل داشته باشد.
 • حداکثر حجم ویدیو در IGTV برای ویدیوهایی که 10 دقیقه هستند باید 650 مگابایت است و برای ویدیوهای تا 60 دقیقه، 3.6 مگابایت  ظرفیت بارگذاری دارد.
 • زمان ویدیو در IGTV برای پیج‌های اینستاگرامی با فالوور بالا تا 60 دقیقه و برای پیج‌های کوچکتر از 15 ثانیه تا 10 دقیقه است.

 به نقل از اینستاگرام پرس تمامی این محدودیت‌های اعمال شده به این منظور می‌باشد که محتوای ویدیویی صرفا برای اینستاگرام تولید شده باشد و به صورت اختصاصی و به دور از کپی برداری محتوایی انتشار پیدا کند.

چگونگی ساخت یک کانال در IGTV

قبل از بارگذاری هر ویدیویی در IGTV کاربر باید کانالی بسازد، تا ویدیوهای تولید شده را در آن قسمت بارگذاری کند و به دنبال کنندگان خود معرفی کند حال به روش ساخت کانال در igtv  میپردازیم.

 1. ابتدا در قسمت بالای Feed آیکون https://static.xx.fbcdn.net/assets/?revision=652527848520669&name=instagram-IGTVinIG-shared&density=1 را کلیک می‌کنیم.
 2. در این مرحله با کلیک روی آیکون https://static.xx.fbcdn.net/assets/?revision=652527848520669&name=instagram-newsettings-ios&density=1 گزینه  Creat Channel را مشاهده می‌کنید و پس از نامگذاری آن می‌توانید کانال IGTV اختصاصی خود را داشته باشید.

چگونگی آپلود ویدیو در IGTV

 1. پس از ساخته شدن کانال IGTV آیکون https://static.xx.fbcdn.net/assets/?revision=652527848520669&name=instagram-IGTVinIG-shared&density=1 را کلیک کنید و وارد کانال شوید.
 2. در این مرحله آیکون https://static.xx.fbcdn.net/assets/?revision=652527848520669&name=instagram-videogreyplusicon-shared&density=1 را انتخاب کنید.
 3. نام ویدیو را نتخاب نمایید و در این مرحله شما می‌توانید ویدیو را در پروفایل و فید اکانت کاربری خود به نمایش بگذارید و گزینه Post را برای انتشار ویدیو کلیک کنید.

چگونگی ویرایش نام وتوضیحات IGTV

 1. بازهم با کلیک روی آیکون وارد کانال IGTV می‌شوید.
 2. سپس تصویر اکانت خود را کلیک کنید.
 3. در این مرحله گزینه Edit را لمس کنید و به همین راحتی تغییرات خود را اعمال کنید.

البته نکته قابل توجه این است که کاربر فقط یکبار می‌تواند ویرایش را انجام دهد.

سازندگان IGTV بر تولید محتوای اختصاصی تاکید بسیار دارند، این موضوع را میتوان از عمودی بودن و تنها یک فرمت و سایز برای آپلود ویدیو بداشت کرد و به این نتیجه رسید که تفاوت بین YOUTUBE و IGTV در اختصاصی بودن تولید محتوای ویدیویی آن‌ها است و جنبه بازاریابی بیشتری را IGTV دنبال می‌کند.

  چگونگی دانلود از IGTV اینستاگرام

به طور کلی دانلود از IGTV توسط اپلیکیشن اینستاگرام امکان‌پذیر نیست و با توجه به نیاز کابران و سوالات متعدد در این رابطه، وب‌سایت رازگرم با کمک تیم فعال برنامه‌نویسی خود این قابلیت را در اختیار کاربران قرارداد تا به راحتی با کپی کردن لینک IGTV موردنظردر قسمت ابزارهای وب‌سایت  ویدیو موردنظر را دانلود کنند.

  برای دانلود ویدیو از IGTV کلیک کنید.